FAQ

FAQ - Nejčastější otázky?

Nikdy ale nezapomínejte:
odborné oční vyšetření je prvním krokem ke svobodnému výběru optické pomůcky ke korekci zraku, která bude plně vyhovovat vašemu životnímu stylu. Je tak i samozřejmým prvním kokem na vaší cestě k používání kontaktních čoček.

Mýty o kontaktních čočkách

Jak vyrábíme kontaktní čočky v CooperVision

Skutečnost: Ano, můžete!
V posledních letech kontaktní čočky prošly mnoha technickými vylepšeními, díky kterým je může nosit téměř každý. Pro  klienty s presbyopií (neboli vetchozrakostí), jsou   dostupné multifokální kontaktní čočky.  Podobně pro astigmatiky jsou určeny speciální torické čočky.
 
Pokud jste tedy v minulosti nemohli z nějakého důvodu kontaktní čočky nosit, navštivte nyní svého očního specialistu. Možná budete překvapeni, co všechno je ve světě kontaktních čoček nového a možného.
Skutečnost: Věk již dávno není žádnou překážkou.
S nástupem  multifokálních čoček a dalších speciálních typů starších nositelů naopak přibývá.
 
Kontaktní čočky nejsou věkem takřka omezeny. Již děti od tří let mohou svůj zrak čočkami korigovat. Proto je s podivem, že děti čočky začínají nosit průměrně až od 12 let. Mladí teenageři mají spoustu mimoškolních aktivit, kde by se jim čočky zajisté hodily. 

Chcete-li se o této problematice dozvědět více, pak vás možná inspiruje článek Teenageři a kontaktní čočky.
Skutečnost: Tuto obavu má mnoho prvonositelů.
Ačkoliv nasazení čoček může vypadat složitě, před vámi to zvládly miliony nositelů. 

Navštivte tedy kontaktologa a ten vás čočky nasazovat a vyndávat naučí. Ukáže vám ty nejsnazší metody nasazování čoček, s nimiž to budete zvládat bez jakýchkoliv problémů.
Skutečnost: Po krátkém období si oči na čočky tak navyknou, že o nich vůbec nevíte.
 
Navíc v současnosti zakoupíte čočky, které jsou tak tenké a smáčivé, že si na ně za celý den nevzpomenete.
Skutečnost: Jedna lahev roztoku a pouzdro je vše, co k čočkám potřebujete.
 
Čočky uložíte na několik hodin do pouzdra s roztokem a po vyndání jsou čisté a vydesinfikované. Jestliže se ale o čočky nechcete starat vůbec, řešením jsou jednodenní kontaktní čočky, které ráno nasadíte a večer vyhodíte.
Skutečnost: Oční obtíže jsou důsledkem špatného používání nebo péče.
 
S nošením kontaktních čoček nejrůznější oční problémy sice nastat mohou, avšak to se týká především nesvědomitých nositelů. Pokud se o své čočky správně staráte a dodržujete všechny pokyny od svého očního specialisty , bude vše v pořádku. 

Důležité jsou také pravidelné kontroly vašich očí na odborném pracovišti.
Skutečnost: To se stávalo hlavně u starých tvrdých kontaktních čoček.
 
S novými měkkými čočkami se tento jev často nevyskytuje. Přesto se to ale může stát, pokud máte čočky se špatným zakřivením a nemáte je odzkoušené v aplikačním středisku.
Skutečnost: Na našem trhu je mnoho druhů kontaktních čoček.
 
Vy si tak snadno vyberete z jakékoliv cenové kategorie. Kontaktní čočky pak mohou často vyjít levněji než drahé dioptrické brýle.
Skutečnost: Tohle je pravděpodobně jeden z největších mýtů o kontaktních čočkách.

Čočka vám za oko opravdu zapadnout nemůže, protože tomu brání tenká spojivka, která pokrývá  oko a připojuje se k vnitřní straně vašich víček. Díky tomu je to fyzicky nemožné.
Ano. Kontaktní čočky pro klienty trpící presbyopií se nazývají multifokální čočky.
Ano. Kontaktní čočky pro astigmatiky se nazývají torické čočky.
 
Vhodnou volbou tohoto typu čoček jsou torické čočky Avaira Vitality toric, které se vyrábějí s využitím designu zvaného Optimized Lens Geometry (Optimalizovaná geometrie čoček) – torického designu s několika ploškami zaručujícího optimální zrakovou přesnost, dokonalou aplikaci a pohodlí.

Nedoporučujeme, abyste spali s nasazenými kontaktními čočkami, s výjimkou těch, které byly pro tento účel speciálně vyrobeny a vám předepsány. 

 
Například kontaktní čočky Biofinity můžete používat nepřetržitě až 29 nocí a 30 dní, ale jen pokud Vám takový způsob používání doporučil a schválil váš oční specialista.
Ano.
 
Na kontaktních čočkách se totiž usazují proteiny a pokud si čočky nevyměňujete tak, jak je předepsáni,  mohou způsobit záněty očního víčka, spojivky, nebo velmi vážné záněty rohovky.  

Uživatel čoček si obvykle zánětu všimne až tehdy, kdy je onemocnění už závažné.
Kontaktní čočky si nasazujte před líčením. 

Jednak na sebe lépe uvidíte, jednak se nemůže stát, že čočku zašpiníte o kosmetické prostředky nebo si rozmažete make-up.
Kontaktní čočky také  není vhodné používat v následujících situacích:
– při zánětech, infekcích nebo podráždění oka, očních víček či pokožky kolem očí, při těžkých alergiích
– při přechodném zhoršení zdravotního stavu, např. při chřipce, nachlazení
– při pravidelném pobytu v nadměrně suchém, zakouřeném nebo prašném prostředí, při práci s chemikáliemi nebo v silně znečištěném prostředí
– při užívání některých očních léků

Přihlásit se do programu "Moje první čočky"